Forum Zespół Szkół Rolniczych w NML Strona Główna Zespół Szkół Rolniczych w NML
Forum Uczniow ZSR :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poradnik dla początkujących w P2P

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Szkół Rolniczych w NML Strona Główna -> P2p
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NfoRce17
Pomoc,Grafika,IRC,Programowanie



Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/50
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Pią 9:32, 24 Mar 2006    Temat postu: Poradnik dla początkujących w P2P

Co to jest P2P?
Sieć peer-to-peer (P2P), to najzwyczajniej mówiąc, sieć której siłę stanowią podłączone do niej komputery, a nie żaden centralny serwer itp.
P2P może być używane na różne sposoby, ale nas interesuje wyłącznie wymiana plików. Pliki mogą być przesyłane miedzy komputerami na wiele sposobów. Jestem przekonany, że przeglądając różne strony w Internecie, wiele razy trafiliście na linki, które pozwalały wam ściągnąć np. program albo film lub cokolwiek innego. Używaliście do tego albo FTP (File Transfer Protocol) albo HTTP (HyperText Transfer Protocol). P2P jest używane w tym samym celu.



--------------------------------------------------------------------------------


Więc, jaka jest różnica?
Żeby użyć protokołu FTP albo HTTP, ktoś musi wgrać jakiś plik na centralny serwer (albo na inny z serwerów), z którego potem możemy pobrać ten link Znaczy to, że ktoś musi zapłacić za ten serwer (np. kupić) i ktoś musi pilnować żeby wszystko dobrze działało. Co więcej, jeżeli na serwerze znajdują się nielegalne treści, ktoś może się o tym dowiedzieć i np. pozwać do sądu operatora. Nawet jeżeli operator wygra proces, serwer będzie musiał być wyłączony przez jakiś czas i nikt nie będzie mógł z niego skorzystać. Dodatkowo, jeżeli o zawartości serwera dowie się zbyt dużo ludzi i stanie się on za bardzo popularny, łącze może sobie nie poradzić ze zwiększonym ruchem i większość ludzi, chcących coś ściągnąć, będzie odsyłana z kwitkiem. prędkości pobierania będą naprawdę marne.

Najnowsze sieci P2P wyeliminowały wszystkie te problemy. Komputery pomijają łączenie się do centralnego serwera, łącząc się bezpośrednio do innych komputerów. Oznacza to że nie musisz niczego gdzieś wgrywać żeby było dostępne innym. Po prostu zaznaczasz folder i jego zawartość od razu staje się widoczna dla innych. Nikt nie musi nic płacić. Nikt nie musi wszystkiego pilnować żeby bezproblemowo działało. Nikt nie może pozwać operatora serwera, gdyż żadnego serwera nie ma. Nie ma problemu z przeciążeniami łącz, ponieważ (znów) nie ma żadnego serwera.




--------------------------------------------------------------------------------


Jak to się wszystko zaczęło?
Historie powstania technologii P2P możne podzielić na trzy etapy:

1. Napster. Stworzony przez Shawn Fanning'a w 1999. W przeciwieństwie do obecnych P2P, używał centralnego serwera. Ponieważ ludzie wymieniali się głównie nielegalnymi materiałami (łamiącymi prawa autorskie), Napster wpadł w poważne kłopoty z prawem, które zakończyły się jego zamknięciem w 2001 roku. Ale sama idea została...

2. Druga generacja programów P2P, z którymi teraz mamy do czynienia. Główną różnicą pomiędzy P2P pierwszej generacji, a P2P drugiej generacji to zdecentralizowanie sieci. Nie ma żadnego centralnego serwera, komputery łączą się bezpośrednio. Nie ma możliwości wyłączenia wszystkiego nawet w przypadku problemów z legalnością wymiany. Nie mniej jednak są organizacje walczące z taką wymianą w P2P, np. RIAA (Recording Industry Association of America) albo MPAA (Motion Picture Association), które walczą pozywając konkretne osoby, które ściągają i udostępniają pliki łamiące prawa autorskie. Najbardziej znane programy drugiej generacji P2P to eDonkey, Kazaa, iMesh, Shareaza i wiele innych.

3. Trzecia generacja programów zaczyna powoli zalewać cały świadek P2P. Ich założeniem jest w 100% zapewnić anonimowość używającym je osobom. Wiele jednak z obecnych programów nie zapewnia do końca takiej ochrony.



--------------------------------------------------------------------------------


Co na temat bezpieczeństwa?
Musisz być świadomy tego, że istnieją pewne zagrożenia grożące ci podczas korzystania z programów P2P. Dwa najważniejsze to:

1. Wirusy. Wirusy występują w zasadzie wszędzie. P2P nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Niektóre programy zapewniają auto-skanowanie ściąganych plików. Są też takie które w ogóle omijają ten temat. W praktyce, radzimy zaopatrzyć się w porządny program antywirusowy i skanować często komputer.

2. Problemy z legalnością. Mogą cię spotkać w momencie jak zaczniesz ściągać/udostępniać materiały objęte prawem autorskim (czyt. nielegalne). Odradzamy ci takich praktyk!! Organizacje takie jak RIAA (Recording Industry Association of America) oraz MPAA (Motion Picture Association) od czasu do czasu pozywają osoby, które wymieniają się nielegalnymi plikami w P2P. Jednak te działania są często nieudolne. Zdarzały się przypadki, że pozywano kogoś kto nie korzysta w ogóle z komputera, albo pozywano zmarłe już osoby. ALE... większość spraw zakończyła się po myśli tych organizacji. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczną obronę, np Peer Guardian (więcej tutaj). Najlepszą obroną jednak jest z pewnością zaprzestanie łamania praw autorskich.


--------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------


Którego wybrać?
Wszystkie programy łączą się do konkretnych sieci. Wybranie odpowiedniej sieci na tutaj decydujące znaczenie. Poniżej prezentujemy najważniejsze sieci P2P razem z klientami z nich korzystającymi:


Sieć Informacje Klienci sieci


BitTorrent
To jest z pewnością najbardziej zwariowana sieć jaką stworzono w całej historii p2p. Nie ma żadnej wyszukiwarki plików. Żeby znaleĽć jakiś plik trzeba skorzystać ze strony [link widoczny dla zalogowanych] Tam dopiero szukamy tego co nas interesuje. Żeby zacząć pobieranie, najpierw ściągamy niewielki plik z rozszerzeniem .torrent. Uruchomienie go na komputerze spowoduje podłączenie nas do mini sieci p2p, która została stworzona specjalnie dla tego pliku. Dopiero wtedy rozpoczyna się szukanie Ľródeł i transfer.
Zaletą tej sieci są ogromne prędkości pobierania, dochodzące nawet do 100 KB/s. Wybór plików, jak i klientów sieci jest ogromny.
Zobacz tutaj pełną listę klientów.


Ares (Warez P2P)
Sieć praktycznie nazywa się Ares, ale od czasu pojawienia się innego, bardzo dobrego klienta tej sieci o nazwie Warez, często jest nazywana właśnie Warez. Sieć jest trochę mniejsza niż Gnutella która ma ok 1 mln. użytkowników, ale dorównuje jej skutecznością oraz zawartością. Niestety sieć nie jest otwarta (tworząc program p2p nie możesz za darmo się do niej dołączyć), wiec wybór klienta ogranicza się do dwóch sztuk. Ares
bardzo dobry - Strona domowa
- p2p.info.pl
Warez P2P
bardzo dobry - Strona domowa
- p2p.info.pl

eDonkey2000 (ed2k)
To jest największa sieć P2P. Obecnie korzysta z niej ponad 3,5 mln użytkowników. Znajdziesz w niej praktycznie wszystko. Ale uwaga: kolejki do plików są często ogromne. Na rozpoczęcie transferu można czekać nieraz parę dni (szczególnie na samym początku używania programu). W miarę upływu czasu, czas czekania ulega zmniejszaniu. Im dłużej się korzysta tym krócej się czeka. eDonkey
dobry - Strona domowa
- p2p.info.pl
eMule
prawdopodobnie najlepszy - Strona domowa
- p2p.info.pl
Shareaza
bardzo dobry; + Gnutella, Gnutella2 & BitTorrent - Strona domowa
- p2p.info.pl



FastTrack
Ta sieć stała się bardzo popularna dzięki jednemu z jej klientów: Kazaa (program posiada wiele wbudowanych spyware/adware). Sieć posiada około 3 mln. użytkowników i krąży w niej bardzo dużo tzw. fałszywych plików (dzięki działaniom RIAA i MPAA).
Techniczne rzecz biorąc sieć jest bardzo dobra, jednak wrażenie psują fałszywe pliki.
Większość klientów FastTracka jest pełna różnego rodzaju dodatków reklamowych typu spyware/adware. Zaleca się używanie wersji Lite (czyt. oczyszczonych) iMesh
dobry; + Gnutella - Strona domowa
- p2p.info.pl
Mammoth
dobry; bez reklam - Strona domowa
- p2p.info.pl
Kazaa
Pełno adware oraz spyware - Strona domowa
- p2p.info.pl



Gnutella
Gnutella to bardzo dobra siec P2P Liczba użytkowników oscyluje w granicach 1,3 mln. Jest bardzo dobrym wyborem. Transfer rozpoczyna się przeważnie od razu, ale na pewno nie dorównuje temu co można osiągnąć w BitTorrencie. Ale przynajmniej jest wyszukiwarka plików. Do wyboru jest także młodsze dziecko Gnutelli, Gnutella2. To mała sieć, ok 150 000 użytkowników.
Gnutella ma największą liczbę klientów. Cabos
dobry - Strona domowa
- p2p.info.pl
LimeWire
bardzo dobry - Strona domowa
- p2p.info.pl
Phex
dobry w Windowsie; bardzo dobry w Linuxie - Strona domowa
- p2p.info.pl
Shareaza
bardzo dobry; + eDonkey, Gnutella2 & BitTorrent - Strona domowa
- p2p.info.pl





--------------------------------------------------------------------------------


Pozostałe sieci
Jest wiele innych sieci P2P, ale większość z nich jest mała i nieistotna. Poniżej prezentujemy te inne sieci P2P. Nie umieściłem ich w tabelce wyżej, gdyż uważam, że są niewarte używania.

DirectConnect - dość duża sieć, ok 600 000 użytkowników. Niestety bardzo nieprzyjazny interfejs graficzny. Jeżeli lubisz mieć otwartych masę okien na raz, to jest program dla ciebie.

Furthur - pomysł jest ciekawy, ale użyteczność minimalna. Głównym celem sieci jest promowanie nieznanych muzyków. Można spróbować, ale zawartość sieci na pewno cię zawiedzie.

Manolito P2P - Ta sieć nie byłaby zła jeżeli można byłoby się wymieniać czymś więcej niż tylko muzyką.

SoulSeek - za mały. Czasem można znaleĽć coś ciekawego, ale w większości przypadków wybór jest mały. Tylko pliki muzyczne



--------------------------------------------------------------------------------


Wielosieciowe
Niektóre programy mają możliwość łączyć się do wielu sieci na raz i pobierać z nich pliki w tym samym momencie. Oto najważniejsze programy wielosieciowe:

giFT - bardzo dobry. Oparty na systemie pluginów (wtyczek). Dzięki temu możemy dopasować wszystko do własnych potrzeb. Obecnie obsługuje sieci Ares, Gnutella, FastTrack oraz OpenFT. Strona domowa | p2p.info.pl

MLDonkey - bardzo dobry. Obsługuje praktycznie wszystkie sieci P2P Strona domowa | p2p.info.pl

Morpheus - dobry, ale posiada mnóstwo dodatków spyware Strona domowa | p2p.info.pl

Shareaza - bardzo dobry. Obsługuje: eDonkey, Gnutella, Gnutella2, BitTorrent, obsługuje linki Manolito (Piolet) Strona domowa | p2p.info.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Szkół Rolniczych w NML Strona Główna -> P2p Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin